کتابخانه شهید بهشتی درگز
1396/10/20 چهارشنبه کتابخانه شهید بهشتی درگز میزبان دو نشست کتاب‌خوان شد کتابخانه شهید بهشتی درگز میزبان دو نشست کتاب خوان دی ماه 96 شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی درگز، نشست «کتاب‌خوان» دی ماه 96 روز دوشنبه هجدهم دی با حضور تعدادی از بانوان عضو کتابخانه شهید بهشتی درگز برگزار شد.

این نشست با معرفی 5 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

« خون انار گردن پاییز است»نوشته مژده لواسانی/ ارائه توسط: خانم زهرا قوسی (عضو کتابخانه)

این کتاب شامل گزیده‌ای از متن‌ها و اشعار لواسانی است که در قالب چهار موضوع طبقه‌بندی شده است.  بخش اول این کتاب با عنوان پاییزنگاری شامل متن‌های عاشقانه لواسانی است که در مرز میان شعر و متن بودن در حال حرکت است، بخش دوم کتاب اما نوشته‌ها و متن‌های کاملا مذهبی وی را شامل می‌شود که توسط نویسنده تقدیم شده است به آستان ائمه اطهار(ع) و عنوان مرثیه‌ای برای آب و آبرو را بر خود دارد. بخش سوم کتاب که می‌توان از آن به تهران‌نگاری‌های نویسنده یاد کرد شامل اشعار و متن‌هایی است که او در وصف تهران سروده است و عنوان حواس شهر پرت توست را بر خود دارد و بخش آخر که نوشته‌های تقدیم شده از سوی لواسانی به شهداست، عنوان روز واقعه رفته باشی را بر خود دارد.

« دخیل عشق » نوشته مریم بصیری / ارائه توسط: خانم ریحانه سلیمی (عضو کتابخانه)

مولف در «دخیل عشق»، داستانش را با سرگذشت جانبازی به نام رضا پیش می برد که پا ها و یک دست خود را در جبهه از دست داده است. جانباز شدن رضا باعث اختلاف بین پدر و مادر او می شود. پدر آن ها را ترک می کند و بعد از گذشت ده سال از پایان جنگ رضا به دلیل فوت مادر به آسایشگاه منتقل می شود. داستان از یک آسایشگاه جانبازان جنگی آغاز می شود و خواننده وارد حال و هوای رزمندگان و عوالمی که آنها این روزها در آن سیر می کنند می شود.
صبوره، دختری که زندگی و جوانی خود را وقف خدمت به جانبازان کرده، نذری دارد که با یک جانباز ازدواج کند، شخصیت محوری و اصلی این داستان است که آرام آرام مخاطب با وی ارتباط برقرار می کند و در فراز و فرودهای داستان پا به پای وی پیش می رود.
مخاطب «دخیل عشق» در طول داستان پیوسته با ذهنیات صبوره همراه است و راه های ابراز علاقه صبوره به رضا را می جوید که چطور علاقه خود را به رضا اعلام کند، در میانه راه در مسیر داستان اتفاقی می افتد که خواننده را غافلگیر می کند. درست در همین بخش می توان گفت گره دوم به داستان اضافه می شود و مخاطب را برای ادامه مطالعه داستان ترغیب می کند.

« دیوانه وار» کریستین بوبن، ترجمه مهوش قویمی / ارائه توسط: خانم رقیه سروی(عضو کتابخانه)

کریستین بوبن در کتاب دیوانه وار ( دیوانه بازی) سعی دارد ازدختری بگوید که زندگی اش پر از فراز و نشیب است. بوبن با استفاده از جملات خاص و تکرار نشدنی خواننده را به طور شگفت آوری به وجد می آورد.
«دیوانه‌وار» از دخترکی 2 ساله می گوید که تمام روزهای زندگی اش در سیرک رقم می خورد. دخترکی که با ورق زدن هر صفحه از کتاب با او بزرگ می شویم و از حس رهایی، آزادی و عشق او به موسیقی بیشتر آشنا می شویم.

« طعم گس خرمالو» نوشته زویا پیرزاد/ ارائه توسط: خانم رقیه سروی(عضو کتابخانه)

کتاب طعم کس خرمالو شامل پنج داستان کوتاه از خانم پیر زاد است: لکه ها، آپارتمان، پرلاشز، ساز دهنی و طعم گس خرمالو.
همه سرنوشت زوج هایی است که در کنار ما و با ما زندگی می کنند. زندگی زنان سنتی دیروز و مدرن امروز. زنان آویزان از سنت دیروز و چشم به زندگی مدرن امروز.
داستان کوتاه طعم گس خرمالو برنده جایزه بیست سال ادبیات داستانی در سال ۱۳۷۶ شده است.

« مسیا»نوشته مصطفی موسوی گرمارودی / ارائه توسط: خانم زهره قوسی(عضو کتابخانه)

کتاب بسیار جالبی است که اوضاع اجتماعی و فرهنگی 1400 سال پیش را با روایت متفاوتی بیان نموده. کتاب یادداشت های بلال حبشی می باشد. فردی که از اولین کسانی بود که به رسالت پیامبر عظیم الشان ایمان آورد. بلال در آغاز  به شرح وضعیت خود و همسرش می پردازد. نشست «کتاب‌خوان» ویژه نوجوانان دی ماه 96 روز دوشنبه هجدهم دی با حضور تعدادی از نوجوانان عضو کتابخانه شهید بهشتی درگز برگزار شد.

این نشست با معرفی 5 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

«قصه های کوچک از زندگی چهارده معصوم» نوشته محمود پوروهاب/ ارائه توسط: آقای سعید سلیمانی(عضو کتابخانه)

اثر حاضر می کوشد موضوعات اخلاقی و تربیتی را در قالب قصه‌هایی از زندگی معصومان(ع) برای گروه سنی کودکان و نوجوانان به تصویر بکشد. گفتار و رفتار چهارده معصوم (علیهم السلام) برای همه انسان‌ها، درس‌آموز و زندگی‌ساز است. سیره این بزرگواران باید از نخستین ایام یادگیری، برای کودکان و نوجوانان در قالب‌های علمی، پژوهشی و هنری بازگو کرد تا در وجودشان نهادینه شود.

«چراهای شگفت انگیز» نوشته مهدی چوبینه / ارائه توسط: آقای رضا غلامی(عضو کتابخانه)

کتاب « چراهای شگفت انگیز ایران شناسی -  استان تهران - پاسخ به سوال های کودکان و نوجوانان « از مجموعه کتابهای چراهای شگفت انگیز ایران شناسی می باشد. هرجلد از این مجموعه به ویژگی های یکی از استان های کشور می پردازد و با زبانی شیرین، ساده و جذاب موضوعات گوناگون محیط آن ها را بیان می کند. مجموعه چراهای شگفت انگیز ایران شناسی هدیه ای ارزشمند برای کودکان و نوجوانان است که تا حد زیادی به دانش آن ها در این زمینه خواهد افزود.

«دوستی مثل الاکلنگ است» نوشته افسانه شعبان نژاد/ ارائه توسط: آقای امیرحسین تشکری(عضو کتابخانه)

« دوستی مثل الاکلنگ است» عنوان کتابی است از افسانه شعبان نژاد که در 24 صفحه و توسط انتشارات لوپه تو در سال 1395 به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب کودکان است و به روابط اجتماعی در کودکان و چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران اشاره شده است.

« روزی که مداد شمعی‌ها به خانه برگشتند »، نوشته درو دی‌والت / ارائه توسط: آقای علی قلیچی(عضو کتابخانه)

دانکن، کودکی عاشق نقاشی است. او همه مدادشمعی‌هایش را دوست دارد ولی به بعضی رنگ‌ها خیلی بیشتر علاقه دارد. روزی مداد شمعی‌هایی که دانکن از آن‌ها کم‌تر استفاده می‌کرد، تصمیم می‌گیرند برایش نامه‌ای بنویسند! مدادها از اینکه دانکن به آن‌ها کم‌تر توجه می‌کند، ابراز ناراحتی می‌کنند. دانکن پس از خواندن نامه‌ها تصمیم می‌گیرد تا نقاشی‌های تازه‌ای بکشد، نقاشی‌های رنگارنگ زیبایی که در آن‌ها مدادشمعی‌های فراموش‌شده هنرنمایی می‌کنند.
تصویرگری خلاقانۀ اُلیور جفرز و داستان جذاب درو دی‌والت در قالب ١٢ نامه به شکل هوشمندانه‌ای با کودکان ارتباط برقرار می‌کند. نویسنده با شیوه‌ای متفاوت و با استفاده از عناصر خیال سعی در  تقویت مهارت نگارش و تشویق به نوشتن در کودکان دارد.

«ملانصرالدین و بزغاله فراری»نوشته امید پناهی آذر / ارائه توسط: آقای سلیمان سلیمانی(عضو کتابخانه)

"یک روز که ملانصرالدین الاغش را به صحرا برده بود، بزغاله‌ای پیدا کرد. او بزغاله را به خانه برد و روز بعد به خانه همسایه رفت و از او که مردی مومن بود، پرسید: "شما فکر می‌کنید اگر این بزغاله را برای خودم بردارم حرام است یا حلال؟" همسایه ملا گفت: "بزغاله را به میدان ده ببر و مردم را از پیدا کردنش باخبر کن. اگر صاحبش پیدا نشد، بزغاله را برای خودت بردار". ملا بزغاله را به میدان ده برد و فریاد زد: "آهای..." و با صدای آهسته ادامه داد: "... یک بزغاله پیدا شده". تا هم حرف همسایه را انجام داده باشد و هم بزغاله حلالش شود. این حکایت تحت عنوان "ملانصرالدین و بزغاله فراری" به همراه پنج حکایت دیگر تحت این عناوین در کتاب حاضر به چاپ رسیده است: خورجین ملا؛ ملا دلش نمی‌سوزد؛ دیگ ملانصرالدین؛ لنگ امیر؛ و سن ملا و برادرش.


بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 275