کتابخانه شهید باهنر مشهد
نشست کتاب خوان
1396/12/26 شنبه به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس صورت گرفت: برگزاری نشست کتاب خوان با موضوع اقتصاد مقاومتی به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس، نشست کتاب خوان کتابخانه ای و نمایشگاه کتاب با موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در محل کتابخانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس، به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر، نشست کتابخوان کتابخانه ای و نمایشگاه کتاب با محوریت و موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال وکارآفرینی برگزار شد.

برگزاری نشست کتاب خوان کتابخانه ای با موضوع اقتصاد مقاومتی

به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس، نشست کتابخوان کتابخانه ای با محوریت و موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال وکارآفرینی برگزار شد. در این نشست 8 کتاب معرفی گردید . اسامی کتاب های معرفی شده به شرح ذیل است:

"مبانی کارآفرینی" نویسنده: حسن عباس زاده / ارائه توسط: سعیده کریمی

این کتاب که برای اولین بار در کشور با موضوع گرایش به کارآفرینی منتشر شده، در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اول؛ ضمن بررسی و تبیین مفهوم گرایش به کارآفرینی، مدل ها، محیط و پیشینه گرایش به کارآفرینی ارائه گردیده است. در بخش دوم؛ وضعیت گرایش به کارآفرینی در کشورهای در حال توسعه و پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و در بخش سوم؛ کارآفرینی از دیدگاه اسلامی با مراجعه به قرآن کریم، احادیث و روایات بحث شده است.

"اصول و مبانی کارآفرینی"  نویسنده: مهدی سعیدی کیا / ارائه توسط: مهلا ناصری

در این کتاب سعی شده است که مخاطب با مقوله کارآفرینی آشنا شود. در ابتدای این کتاب با عنوان (دریچه) رابطه بین کارآفرینی و نظام علمی-کاربردی با توجه به مأموریت‌ها و رسالت های این نظام و همچنین پتانسیل های موجود در آن بیان شده است تا از یک سو دانشجویان، اساتید و مدرسین محترم علمی-کاربردی نسبت به ضرورت این درس آگاهی پیدا کنند و از سوی دیگر جایگاه نظام علمی-کاربردی در توسعه کارآفرینی و انتظارات از دانش‌آموختگان این نظام مشخص شود. فصول این کتاب عبارتند از: فصل نخست: اصول کارآفرینی و ویژگی کارآفرینان، فصل دوم: خلاقیت و نوآوری، فصل سوم: مدیریت کسب و کارهای کوچک، فصل چهارم: فرهنگ کسب و کار، فصل پنجم: طرح تجاری .

"بیندیشید وثروتمند شوید" نویسنده: ناپلئون هیل / ارائه توسط: فاطمه دهقان

در این کتاب نویسنده تلاش داشته تا شیوه های ثروتمند شدن را به خوانندگان یاد بدهد و نکته قابل توجه این کتاب این است که منظور از ثروت فقط پول نیست، بلکه هر چیز خوب در زندگی مثل سلامتی، دوست خوب، همسر خوب و... نمادی از ثروت است و نداشتن هر کدام از اینها به منزله فقر خواهد بود. گام های ارائه شده در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید به این شرح می باشد:

"آموزش کارآفرینی" نویسنده: حسین آگهی / ارائه توسط: آریسان جواهری

این کتاب راه اندازی طرح های تولیدی از جمله طرح های گلخانه ای، طرح های پرورش دام و طیور و .... را معرفی و توضیح داده و مهارت های کارآفرینی لازم از جمله در درجه اول اعتماد به نفس دانش آموختگان و دانشجویان کشاورزی و موانع موجود بر سر راه کارآفرینان را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین مهارت های مورد نیاز کارآفرینی و راه های ایجاد آن مهارت ها در دانشجویان از طریق روش های تدریس گوناگون مورد بحث قرار گرفته و نقش روانشناسی یادگیری از جمله سبک یادگیری در آموزش کارآفرینی بر اساس نظریه ویت کین مورد بررسی قرار می گیرد.

"کارآفرینی از تئوری تا عمل" نویسنده: محمدرضا ذبیحی / ارائه توسط: کوثر اسدی

این کتاب منبع علمی خوبی برای آموزش مباحث تازه کارآفرینی می باشد و از آنجا که بر اساس سرفصل های دانشگاهی تنظیم شده است، منبع علمی مناسبی برای تدریس درس کارآفرینی عمومی کلیه رشته های مقطع کاردانی دانشگاه جامع علمی-کاربردی، درس کارآفرینی و پروژه مالی و مالیاتی و صنعتی مقطع کاردانی رشته حسابداری دانشگاه جامع علمی-کاربردی و درس کارآفرینی و پروژه مقطع کاردانی پیوسته علمی-کاربردی رشته حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی می باشد. این کتاب با هدف تبیین و تشریح کارآفرینی و جایگاه و نقش آن در جوامع و سازمان های امروزی تدوین و از هفت فصل تشکیل شده است.

"کارآفرین" نویسنده: ابوالقاسم گرامی / ارائه توسط: یگانه جوکار

در این کتاب سعی شده است با توجه به استاندارد آموزشی، کارآفرینان بتوانند با مطالعه و بکارگیری فصل های مختلف کتاب راجع به مباحث فرصت های شغلی جدید کسب و کار و ارایه ایده های جدید درآمدزا، تدابیر و روش های کاربردی لازم را در جهت خوداشتغالی(تبدیل ایده به کالا یا خدمات و عرضه آن ها توسط اشخاص کارآفرین)، با واگذاری ایده به دیگران و یا تأسیس یک بنگاه اقتصادی کوچک در هزاره سوم که عصر سرعت و خلاقیت و نوآوری و کارآفرینی لقب گرفته بیاموزند و به اهداف خود برسند. این کتاب دارای یازده فصل است که فصل یازده شامل سوال و پاسخ می باشد.

"روانشناسی کارآفرینی" نویسنده : جی.ای.ام لئون / ارائه توسط: اکرم فولادی

این کتاب که در زمینه روانشناسی کارآفرینی نوشته شده، از ویژگی های نوین میان رشته ای و بین المللی برخوردار است. مؤلفان این کتاب از کشورهای مختلف اروپایی گرد هم آمدند تا با پیشینه ی متنوع خود به غنای علمی این مجموعه بیفزایند. یکی از ویژگی های این کتاب، میان رشته ای بودن آن است که ناشی از سوابق علمی مؤلفان در زمینه هایی نظیر روانشناسی حرفه ای و سازمانی، مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی در مدیریت کسب و کار می باشد. ماهیت این کتاب کاملاً بین رشته ای می باشد و از مباحث روانی اجتماعی از جمله نیت ها، ویژگی های شخصیتی، نگرش ها، توانمندی ها و شناخت آغاز شده و به موضوعاتی همچون تشخیص و بهره برداری از فرصت ها، تشکیل گروه های کارآفرینی، رونق بخشیدن به کسب و کارها، خودشکوفایی و مسائل بهداشت کاری منتهی می شود.

"کارآفرینی به شیوه شاهرخ ظهیری" نویسنده: رضا یادگاری / ارائه توسط: مژگان عبدالله زاده

این کتاب ضمن معرفی «شاهرخ ظهیری» بنیان گذار «گروه صنایع غذایی مهرام»، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت او پرداخته است. شاهرخ ظهیری در سال 1309 در شهر ملایر متولد شد. از سن 18 سالگی در سال 1328 پس از مرگ پدر که کفیل و نان آور خانواده شده بود، با مدرک تحصیلی پنجم دبیرستان به استخدام اداره فرهنگ قم که همان اداره آموزش و پرورش امروزی است درآمد. او یکسال بعد به ادامه تحصیل در رشته حقوق دانشگاه تهران مشغول شد. سال 1337 با توجه به روحیه بلندپرواز و متکی به نفسی که داشت علاوه بر تدریس در دبیرستان، صبح ها در فروشگاه مرکزی کارخانه پارچه بافی درخشان یزد در تهران مشغول به کار شد. او سپس در شرکت ماشین های فلاحتی مسئولیت گشایش اعتبارات اسنادی .... 

برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع اقتصاد مقاومتی

به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس، نمایشگاه کتابی با موضوع اقتصاد مقاومتی در محل کتابخانه برگزار شد. هدف از برگزاری این نمایشگاه تلاشی هرچند کوچک برای تحقق شعار "اقتصاد مقاومتی- تولید و اشتغال" بود.

گفتنی است طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست های اقتصاد مقاومتی، فقط برای شرایط کنونی نیست، بلکه یک تدبیر بلند مدت برای اقتصاد کشور و رسیدن به اهداف بلند اقتصادیِ نظام اسلامی است. در همین راستا موضوع ترویج و نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در میان اقشار جامعه می تواند از مهم ترین اهداف کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از دستگاه های فرهنگی باشد.


بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 389