نشست کتاب خوان
کتابخانه شهید نواب صفوی

نشست کتاب خوان
کتابخانه دهخدا مشهد مقدس

نشست کتاب خوان
کتابخانه دکتر شریعتی مشهد مقدس
1396/12/22 سه‌شنبه برگزاری 3 نشست کتاب خوان توسط کتابخانه های عمومی مشهد مقدس به همت کتابخانه های عمومی دکتر شریعتی، شهید نواب صفوی و دهخدای مشهد مقدس، 3 نشست کتاب خوان کتابخانه ای و مدرسه ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد، به همت کتابخانه های عمومی دکتر شریعتی، شهید نواب صفوی و دهخدای مشهد مقدس 3 نشست کتاب خوان مدرسه ای و کتابخانه ای برگزار شد.

برگزاری نشست کتاب خوان مدرسه ای توسط کتابخانه عمومی دکتر شریعتی

در این نشست که کتابدار کتابخانه و جمعی دوستانه از دانش آموزان حضور داشتند، 8 کتاب توسط دانش آموزان، کتابدار کتابخانه و کادر آموزشی مدرسه، معرفی شد. اسامی کتاب های معرفی شده به شرح زیر است:

"روزی که مداد شمعی ها دست از کار کشیدند" نویسنده: درو دی والت / ارائه توسط: نیکی نیکدل(دانش آموز)

 داستان این کتاب از آنجا آغاز می‌شود که دانکن بیچاره دلش می خواهد نقاشی کند. اما وقتی سراغ جعبه مداد شمعی هایش می رود مداد شمعی ها به او نامه نوشته اند که دیگر حاضر نیستند با او کار کنند وهر کدام دلیل اینکه چرا دست از همراهی او کشیده اند را نوشته اند. حالا دانکن مانده است با این مشکل چه کار کند.
"دلم می خواست همه چیز را درباره خدا بدانم" نویسنده: ویرجینیا. ال.کرول / ارائه توسط: پارمیدا رستمی(دانش آموز)

این کتاب، کودکان را دعوت می کند تا خدا را بیش تر در زندگی روزانه شان تجربه کنند. با خواندن این کتاب، بچه ها در می یابندکه خدا را در دل هر چیزی و در چهره ی هر کسی و در هر جایی می توانند پیدا کنند. سوال هایی که بچه ها درباره خدا می پرسند، دارای پرسش های بسیار زیرکانه است.

"موهایم را شانه نمی کنم" نویسنده: آنت لنگن / ارائه توسط: مهرانا خوشدل(دانش آموز)

کتاب حاضر، داستان دخترکی است به نام تانیا که هر وقت دلش نمی خواهد کاری بکند جیغ می زند. مثلاً بعضی وقت ها دلش نمی خواهد به خرید برود، اما یک کار هست که تانیا هیچ وقت دلش نمی خواهد انجام دهد. او هیچ وقت موهایش را شانه نمی کند...

"زنبور عسل" نویسنده: باری واتس / ارائه توسط: حنانه علیرضایی(دانش آموز)

در این کتاب تمام مراحل زندگی زنبور عسل با زبان ساده ای شرح داده شده و تولد و رشد زنبور عسل لحظه به لحظه نشان داده می شود. عکس های رنگی زیبای این کتاب چرخه زندگی را در کندوی زنبور عسل نشان می دهد؛ از آن هنگام که زنبور عسل ملکه تخم می گذارد تا هنگامی که گروهی از زنبورهای عسل کندو را ترک می گویند و به مکان دیگری مهاجرت می کنند.

"من که هستم؟" نویسنده: نسرین خیامی / ارائه توسط: نسرین خیامی(دانش آموز)

این کتاب با تصویرهای زیبا و رنگی و متن بسیار ساده اش به خوبی بلندترین پستاندار جهان را به کودکان می شناساند: به گردن، پاها و دمم نگاه کنید. ببینید چه می خورم، کجا زندگی می کنم و چگونه از دشمنان می گریزم. سپس حدس بزنید من چه جانوری هستم.

"ملاقه تنبل و 6 قصه ی دیگر" نویسنده: سرور کتبی / ارائه توسط: مهدیه شریفی(دانش آموز)

یک ملاقه بود که خیلی تنبل بود و نمی خواست کار کند. برای همین خودش را به مریضی زد و کمی زردچوبه به صورتش مالید. کمی نان خشک هم گذاشت زیر کمرش. بعد رفت خوابید کف آشپزخانه. کفگیر و تابه و کاسه، دورش جمع شدند و گفتند: ملاقه چرا...

"طلایی" نویسنده: ویکتوریا کن / ارائه توسط: زهرا افشاری(کتابدار کتابخانه)

این کتاب مصور شاد درباره رنگ صورتی است و با نشان دادن عشق به همه ی چیزهای صورتی، ماجرایی پرشور و شاد را به تصویر می کشد و آن را فقط با یک عبارت می توان توصیف کرد: "کتاب خواندنی با مزه". پینکی اسب تک شاخ خیالی دارد که نامش طلایی است. طلایی از او در برابر جادوگری های برادر کوچکش پیتر محافظت می کند. ولی طلایی گم می شود. حالا پینکی چطور می تواند او را پیدا کند؟

 "خانه ای در بهشت" نویسنده: بهروز رضایی کهریز / ارائه توسط: ناهید شیرازیان(کادر آموزشی و عضو کتابخانه)

این کتاب از مجموعه ی (قصه های خدا) منتشر شده است. حضرت آدم(ع) در بهشت تنها بود. خداوند حوا را آفرید تا آدم تنها نماند. خدا به آنها اجازه داده بود در بهشت هر چه می خواهند بخورند، فقط گفته بود به یک درخت نزدیک نشوند. اما آن ها گول شیطان را خوردند و به سراغ درخت رفتند...

برگزاری نشست کتاب خوان کتابخانه ای توسط کتابخانه عمومی شهید نواب صفوی

 به همت کتابخانه عمومی شهید نواب صفوی، نشست کتابخوان کتابخانه ای برگزار شد. در این نشست 6 نفر به معرفی کتاب پرداختند. اسامی کتاب های معرفی شده به شرح ذیل است:

"امی نوتر" نویسنده: مارگارت تنت/ ارایه توسط: حوریه خواجه پور(عضو کتابخانه)

امی‌نوتر بانویی بود با استعداد و در فرهنگی رشد پیدا کرد که برای پیشرفت فکری و حرفه‌ای زنان دلسرد کننده بود. با این وجود ریاضی‌دان به نامی شد. کسی که به طور کامل مورد احترام همکاران منحصراً مرد و دانشجویان پسرش بود. اغراق نیست اگر گفته شود امی‌نوتر مهم‌ترین بانوی ریاضی‌دان تا حال حاضر بوده است. خانواده‌اش او را به آموختن ریاضیات ترغیب کردند. پدرش، ماکس نوتر پروفسور ریاضیات در دانشگاه ارلانگن بود. اگرچه بدون شک آن‌ها از اینکه امی این شاخه را به عنوان شغل برگزیده بود، غافل‌گیر شدند. امی‌نوتر در ۲۲ مارچ ۱۸۸۲ در ارلانگن آلمان به دنیا آمد و در ۱۳ آوریل ۱۹۳۵ در پنسیلوانیا در آمریکا درگذشت. نوتر در سال ۱۹۰۷ از رساله‌ی دکترای خود درباره‌ی ناورداها دفاع و در سال ۱۹۱۸ کتاب ناورداهای دیفرانسیلی خود را منتشر کرد. با انتشار این کتاب، در ردیف ریاضی‌دانان بزرگ جای گرفت.

"زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س)" نویسنده: سید جعفر شهیدی/ ارائه توسط: فاطمه نیازی(عضو کتابخانه)

کتاب «زندگانی فاطمه زهرا(س)» به قلم ماندگار دکتر «سید جعفر شهیدی»را دفتر « نشر معارف اسلامی» چاپ کرده است.

موضوع این کتاب گزارشی از زندگانی دختر پیغمبر(ص) است و به نقل از حیات طیبه زهرا مرضیه(س) می پردازد تا الگوی مناسبی برای سبک رفتاری ما در مواجه با حوادثی از آن قبیل قرار گیرد. نویسنده این کتاب کوشیده است تا حد امکان گزارش خود را بر اساس سندهای دست اول و یا نزدیک به دست اول تنظیم کند تا احتمال تحریف و دست خوردگی آنها را کمتر کند و همچنین سیره مؤلف این بوده است تا مطالبی که بدان ها اشاره دارد، از جمله گزارشاتی باشد که قرائن خارجی بر صحت و درستی آن داشته و یا مورد قبول اکثریت تاریخ نویسان واقع شده باشد تا به واقعیت نزدیکتر گردد. روشی که نویسنده این کتاب برای تألیف اثر خود برگزیده است، بر مبنای سیر زندگی حضرتش از ولادت تا شهادت ایشان است. البته گاهی با طرح پرسش هایی، به پیگیری و بررسی مسائل خاصی از تاریخ می پردازد تا بتواند مخاطب را به پاسخ پرسش خود هدایت کند.

"نبض ازدواج را بگیرید" نویسنده: مهدی عباسی/ ارائه توسط: ملیحه مومنی(عضو کتابخانه)

آقای مهدی عباسی در نبض ازدواج را بگیرید می‌گوید: ازدواج اصلا هندوانه دربسته نیست، خیلی هم قابل پیش‌بینی است. خانواده موجود زنده است، قلب دارد، نفس می‌کشد، نبضش می‌زند. با گرفتن نبض خیلی چیزها فهمیده می‌شود.

"یادگاران: کتاب خرازی" نویسنده: فاطمه غفاری/ ارائه توسط: الهام قاضی زاده(عضو کتابخانه)

در جلد هفتم از سری کتاب‌های «یادگاران»، در روایتی داستانی، به بازنویسی هفده خاطره از شهید «حاج حسین خرازی» متولد شهریور 1336 پرداخته می‌شود. مبارزی که به عنوان فرماندة لشکر 14 امام حسین(ع) به یارانش عشق می‌ورزید و جنگ را برای خدا می‌خواست. همراه بسیجی‌ها جنگید و در 18 اسفند 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید و به خواسته خودش میان بسیجیان شهید کربلای 5 به خاک سپرده شد.

"پطر کبیر" نویسنده: رابرت ماسی/ ارائه توسط: فاطمه خدادادپور(عضو کتابخانه)

این کتاب سرگذشت پطر کبیر امپراطور مقتدر روسیه است که در کنار شرح زندگی نامه پطر کبیر به توضیحاتی درباره وضعیت سیاسی روسیه قبل و بعد به سلطنت رسیدن پطر نیز می پردازد. همچنین به شرح زندگانی پادشاهان مقتدر هم عصر پطر از جمله لویی چهاردهم و شارل دوازدهم نیز می پردازد. این کتاب بسیار ساده و روان نوشته و ترجمه شده و منبع خوبی برای شناخت شخصیت و زندگی پطر کبیر است.

" قهوه سرد آقای نویسنده" نویسنده: روزبه آرمان/ ارائه توسط: نجمه نورمحمدی(عضو کتابخانه)

کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده یک رمان ایرانی است. ژانر این کتاب، معمایی – هیجانی است. این کتاب ماجرای یک نویسنده به نام آرمان روزبه و یک دختر روزنامه نگار است. کتاب با یک خاطره از دوران کودکی آرمان شروع می شود. خاطره ای که در ادامه اساس اتفاقات بعدی کتاب است.

برگزاری نشست کتابخوان مدرسه ای توسط کتابخانه عمومی علامه دهخدا

به همت کتابخنه عمومی دهخدا، نشست کتابخوان مدرسه ای  در مدرسه دخترانه شهرآرا برگزار شد. در این نشست 6 کتاب معرفی گردید. اسامی کتاب های معرفی شده به شرح زیر است:

"بادبادک باز" نویسنده: خالد حسینی / ارائه توسط: الهه مختاری(دانش آموز)

این رمان نخستین اثر یک نویسنده افغان به زبان انگلیسی محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۷ میلادی فیلمی بر اساس این کتاب ساخته شد. داستان از زبان امیر روایت می‌شود. امیر یک نویسنده اهل افغانستان از تبار پشتون و ساکن کالیفرنیا است که برای نجات یک بچه راهی افغانستان می‌شود؛ افغانستانی که تحت حاکمیت طالبان است و یکی از سخت‌ترین دوران تاریخ چند هزار ساله‌اش را سپری می‌کند و به بهانه این سفر به افغانستان امیر داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند.

"دختر آفتاب" نویسنده: سهیلا بامیان/ ارائه توسط: اکرم سابور اکبری(دانش آموز)

این کتاب که به سبک «داستان مقاله» نگاشته شده می‌خواهد در بطن یک داستان که فراز و فرودهای داستانی دارد و عناصر داستانی در آن لحاظ شده حرفش را به خواننده بزند. در حقیقت این بار نویسندگان کتاب با استفاده از زبان هنر در نظر دارند مفاهیم ارزشمند را به خواننده و مخاطب خود منتقل کنند.

"زنان بدانند، دختران بخوانند" نویسنده: مارابل مورگان / ارائه توسط: وجیهه زعفرانیه (دانش آموز و عضو کتابخانه)

در این کتاب نگارنده به بحث درباره موانع دسترسی به یک زندگی مطلوب و شاد در محیط خانه اشاره کرده و به دختران و زنان برای داشتن ظاهری آراسته و ایجاد محیطی آرام برای زندگی خانوادگی توصیه‏هایی ارایه می‏نماید.

"یادداشت هایی از یک دوست" نویسنده: آنتونی رابینز / ارائه توسط: هانیه ماجدی(دانش آموز)

کتاب حاضر، به موضوع موفقیت از جنبه‌های روان‌شناسی اختصاص دارد. کتاب، خلاصه‌ای از نظریه‌های مؤلف را در زمینة توسعه مهارت‌های فردی در بر می‌گیرد. در این کتاب مؤلف با ارائه تصاویر کاریکاتوری و داستان‌های عبرت‌آموز، چگونگی واکنش در هنگام درماندگی، درهم‌شکستگی و استفاده از دستاوردهای شکست برای ایجاد تغییرات مهم برای رسیدن به موفقیت را شرح داده است.    
                                                                       
"جایگاه رزق انسان در هستی" نویسنده: اصغر طاهرزاده / ارائه توسط: مریم رضایی(دانش آموز)

این کتاب علاوه بر آن‌که جنبه ی اطلاع‌رسانی دارد، جنبه ی حضوری و بازی‌گرانه ی مخاطب خود را نیز حفظ کرده است، زیرا هدف دین تربیت انسان است و نه آموزش او و جایگاه باورهای دینی قلب انسان است و نه ذهن او.

"چگونه کارآفرین باشیم" نویسنده: کیانوش محمدی / ارائه توسط: زهرا سلیمانی(دانش آموز)

موضوع این کتاب روان شناسی تربیتی، تحصیلی بوده و جلد چهارم از مجموعه مهارت های تحصیلی، ویژه دانش آموزان می باشد. آموزش کارآفرینی فرصتی است تا دانش ‌آموزان این مهارت را در عمل یاد بگیرند و جای ممکن آن‌ ها را تمرین کنند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 286