درگز
1397/2/18 سه‌شنبه به همت کتابخانه شهید بهشتی درگز برگزار شد، نشست کتاب خوان در مدرسه دخترانه عابدزاده مدرسه ابتدایی دخترانه عابدزاده درگز میزبان نشست مدرسه ای کتاب خوان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی درگز، در ادامه سلسله نشست های کتابخانه شهید بهشتی درگز، نشست مدرسه ای «کتاب‌خوان» اردیبهشت ماه 97 روز سه شنبه یازدهم اردیبهشت ماه با همکاری مدیر مدرسه و دانش آموزان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی در مدرسه ابتدایی دخترانه عابدزاده درگز برگزار شد.

این نشست با معرفی 5 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

کتاب « استاد مطهری»، نوشته ناصر نادری/ ارائه توسط: خانم زهرا علائی (دانش آموز)

نویسنده در این کتاب زندگی استاد مرتضی مطهری را در قالب دو داستان کودکانه به روایت کشیده است. داستان اول با نام شب مهتابی درباره کودکی استاد و ماجرای به مکتب رفتن اوست و داستان دوم زندگینامۀ او را به بیان ساده روایت کرده است.
این اثر که مخاطب کودک و نوجوان دارد، به کوشش انتشارات مدرسه در 24 صفحه عرضه شده است. تصویرگری این کتاب را امیر نساجی به عهده داشته است.

کتاب « آقای مهدی سلام »، نوشته حمیده رضایی / ارائه توسط: زکیه پیرمحمدی (دانش آموز)

مخاطب کتاب کودکان هستند، آنها با خواندن این کتاب شیوه‌ صحبت کردن با امام زمان(عج) خود را یاد می‌گیرند همانطور که می‌توانند با پدر و مادر یا خواهر و برادرشان به راحتی صحبت کنند، با امام حاضر خود نیز به راحتی و به شیوه‌های مختلف که یکی از آنها نوشتن نامه است صحبت کنند و با ایشان همواره در ارتباط باشند.
هدف نویسنده و ایده‌ اصلی او در نوشتن این کتاب آشنا کردن کودک با امام حاضر او و نشان دادن نحوه ارتباط آنها با ایشان است و بیان برخی نکات اخلاقی در قالب نامه از زبان خود کودکان که مخاطب خاص کتاب هستند و به این طریق موثرتر خواهد بود.
از مفاهیم کلیدی بیان شده در آن در خلال نامه‌های کودکان می‌توان به اشتیاق بزرگتر برای خواندن دعای ندبه در صبح جمعه، چگونگی دوستی با امام زمان(عج)، روش خوشحال کردن امام زمان(عج)، دعا‌ کردن برای ظهور امام زمان(عج) تا دنیا زیبا‌تر شود، اشاره‌کرد.

کتاب « حضرت حجه بن الحسن »، نوشته مهدی وحیدی صدر/ ارائه توسط: مریم جمشیدی (دانش آموز)

این کتاب جلد آخر از مجموعه زندگانی چهارده معصوم (ع) است که با نویسندگی آقای مهدی وحیدی صدر و تصویرگری حسین آسیوند به چاپ رسیده است. نویسنده در این کتاب به صورت مختصر به ولادت امام زمان علیه السلام، مساله غیبت و یاران امام و خروج سفیانی و سید حسنی و در پایان به حکومت جهانی حضرت مهدی اشاره کرده است.

کتاب « داستان راستان »، نوشته مرتضی مطهری/ ارائه توسط: پریماه زینلی (دانش آموز)

جلد اول داستان راستان دارای 75 داستان است و جلد دوم آن دارای 50 داستان، که داستانهای جلد دوم اغلب از داستانهای جلد اول طولانی تر است و در مجموع 125 داستان را شامل می شود. داستانهای این کتاب برگرفته از کتب حدیث و کتب تاریخی است و نویسنده کوشیده است تا به لحاظ حفظ امانت چیزی از خود بر اصل واقعه اضافه نکند، اما در حدود قراین احوال، داستان را پرورش داده و در قالب عامه فهم تری آن را عرضه نماید.همچنین در کنار داستانهایی درباره زندگانی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) داستانهایی نیز درباره اصحاب آن حضرت و شخصیتهای بزرگ عالم اسلام نظیر دانشمندانی همچون ابن سینا، غزالی و حتی شخصیتهای بزرگ غیرمسلمان مانند دیوژن (حکیم نامدار یونانی) نیز درج شده است که نشانگر عمق نگاه و سعه صدر نویسنده است. استاد در این باره می گوید: "اکثر این داستانها از کتب حدیث گرفته شده و قهرمان داستان یکی از پیشوایان بزرگ دین است. ولی البته منحصر به این گونه داستانها، از کتب رجال و تراجم و تواریخ و سیر هم استفاده شده و داستانهایی از علما و شخصیتها آورده شده که سودمند و آموزنده است. در این قسمت نیز اعمال جمود و تعصب نشده و تنها به رجال شیعه اختصاص نیافته است..."

کتاب « مثل آبی دریا »، نوشته مهدی وحیدی صدر / ارائه توسط: مهسا گلی (دانش آموز)

عنوان کتاب "مثل آبی دریا"‌ از یک مصرع سروده شده در کتاب گرفته‌شده که به معرفی مادر امام زمان‌(عج) می‌پرداخته و شاعر ایشان را مثل آبی دریا دانسته‌است.
این کتاب قسمت اول از مجموعه‌ پنج جلدی شکوفه‌های امید است که موضوع آن در مورد معرفی مختصر امام زمان و پدر و مادر ایشان به صورت کاملا ساده و مناسب کودکان است.
مفاهیم کلیدی این کتاب و هدف اصلی آن علاوه بر شناساندن امام زمان(عج) شیوه‌ ارتباط داشتن با امام غایب را نیز به کودکان ما می‌آموزد اینکه هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند به امام زمان سلام کنند و باور داشته‌باشند که او آنها را می‌بیند و آنها را فراموش نمی‌کند زیرا او همواره حضور دارد و برای ما دعا می‌کند و ما را فراموش نمی‌کند که این کتاب در انتقال این مفاهیم به کودکان موفق بوده ‌است.


بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 352