کلات
نشست کتاب خوان
1396/11/24 سه‌شنبه ویژه نوجوانان برگزار شد، نشست کتاب خوان در کتابخانه علامه جعفری کلات نشست کتاب خوان ویژه نوجوان در کتابخانه علامه محمد تقی جعفری کلات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات، نشست کتاب خوان ویژه نوجوان در کتابخانه علامه محمد تقی جعفری کلات برگزار شد.

در این نشست کتابهای ذیل معرفی شد:

"اسفندیار" نوشته ی آتوسا صالحی از انتشارات منادی تربیت، ارائه شده توسط احد صفری زاده( دانش آموز)

اسفندیار پسر گشتاسب و کتایون و نوه لهراسب شاهزاده کیانی در تاریخ اسطوره ای و حماسی ایران شناخته می شود. این دو پهلوان مدعی تاج و تخت از یک خاندان را دارند.او نیز روئین تن بود. اسفندیار در نبرد با ارجاسب فرماندهی سپاه گشتاسب را بر عهده گرفت. و با پیروزی به نزد پدر بازگشت. اما گرزم پادشاه را علیه اسفندیار شورانید. اسفندیار توسط رستم با تیر درخت گز که به چشمانش برخورد کرد کشته شد


"امام پاکان" نوشته ی مهدی مراد حاصل از انتشارات منادی تربیت، ارائه شده توسط احمدرضا حضرتی(دانش آموز)

این کتاب زندگینامه امام هادی (ع) را یرای ما بازگو می کند. متوکل خلیفه عباسی که در زمان امام هادی (ع) خلافت  به دست او بود یکی از خشن ترین خلیفه های آن زمان بودند.متوکل از این که امام هادی به دلیل فضائل اخلاقی خوبی که داشتند و مردم آن را می پسندیدند و به ایشان علاقه نشان میدادند میترسید که ایشان را به خلافت بپزیرند . بنابراین ایشان را بسیار مورد اذیت و آذار قرار میدادند . تا این که سرانجام ایشان را ابه شهادت رسانیدند.


"با خورشید تا سپیده" نوشته ی سهیلا راجی کاشانی از انتشارات مرکز، ارائه شده توسط رضا فرودی( طلبه حوزه علمیه)
امام خمینی در 30 شهریور 1281در شهر خمین به دنیا آمد. ایشان فرزند سید مصطفی مصطفوی بودند. امام خمینی در 27 سالگی ازدواج کردند. ایشان در شهر های اراک و قم به تحصیل پرداختند.  در 15 اردیبهشت ماه 1323 ودر اوضاع آشفته پس از رضا پهلوی امام در پیامی به ملت از قیام برا خدا صحبت کرد و آن را تنها راه آزادی دانست.در فروردین 1342 بعد از حمله ماموران به مدرسه فیضیه امام در قم  و شهادت چند تن  امام خمینی(ره)  به اعتراض از رژیم به سخنرانی برای مردم پرداختند که پس از ان ایشان را به تهران اعزام کردند. سرانجام با اوج گرفتن فعالیت های مردمی در تاریخ 12 بهمن 1357 انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.امام خمینی در سال 1367 وفات یافتند.

1.  "مرد شمشیر و عشق"نوشته ی مهدی مراد حاصل از انتشارات منادی تربیت، ارائه شده توسط ابوالفضل نوری( دانش آموز)

این اثر به زندگینامه امام حسین (ع) می پردازد. ایشان در روز سوم شعبان سال چهارم هجرت به دنیا آمدند. او در دوره خلافت امیرالمومنین در کنار پدر بود و در جنگ های آن دوره شرکت داشتند. دوره امامت ایشان با حکومت معاویه همزمان بود. معاویه به ظاهر به امام حسین احترام میگزاشت ولی در اصل مخالف با ایشان بود.در روز عاشورا میان امام حسین و یارانش و لشکر کوفه به فرماندهی عمربن سعد جنگی در گرفت که به شهادت امام و72 تن از یاران ایشان منجر شد. به همین دلیل شیعیان او را سید الشهدا می نامند.
 
"زندگینامه امام علی (ع)" نوشته ی امیر حسین فردی از انتشارات مدرسه، ارائه شده توسط امیر اسمعیل زاده( دانش آموز)

امام علی (ع)  امام اول شیعیان و نخستین کسی است که به پیامبر ایمان آورد.ایشان در روز سیزدهم ماه رجب سال سی ام عام الفیل به دنیا آمده . ایشان تا 3 سالگی نزد پدر و مادرش بوده و پیامبر اکرم وی را از بدو تولد تحت تربیت غیر مستقیم خود قرار داده. در سال های اول تا سوم هجری پیامبر ایشان را به عقد دخترش فاطمه در آورده. نخستین فرزند امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) در نیمه ماه رمضان سال سوم هجری به دنیا آمد که نامش را حسن گذاشتند. فرزند دوم آنها یعنی حسین در سوم شعبان سال چهارم هجرت به دنیا آمد. پیامبر بعد از اتمام مراسم حج در آخرین سال عمرش در راه بازگشت در محلی به نام غدیر خم ایشان را به جانشینی خود برگزیدند .سرانجام امام علی (ع) در شب نوزدهم ماه رمضان توسط ابن ملجم مرادی به شهادت رسیدند.

"محمدبن عبدالله"نوشته ی مهدی وحیدی صدر از انتشارات براق، ارائه شده توسط محمد مهدی شجاعی( دانش آموز)
حضرت محمد در سال 570 در مکه سرزمین حجاز واقع در شبه جزیره عربستان به دنیا آمدند. به اعتقاد مسلمانان  ایشان بنیان گزار  و پیامبر اسلام هستند و قرآن کتاب آسمانی انباشته از آیاتی است که از طریق جبرئیل از سوی خداوند به ایشان وحی شده است. ایشان در 25 سالگی با حضرت خدیجه(ص) ازدواج کردند. او گهگاهی در غتر حرا به عبادت خداوند می پرداخت. ایشان در جنگ های زیادی با امام علی (ع) شرکت کرده ومشرکان را شکست دادند.سرانجام ایشان ده سال پس از هجرت و چند ماه پس از بازگشت از حجه الوداع بیمار شد و درگذشت.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 188