1396/6/23 پنجشنبه دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان داورزن برگزار شد دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان داورزن در سال 96برگزار شد.

دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان داورزن در سال 96ساعت 11صبح روزیکشنبه 19 شهریور1396 در محل کتابخانه عمومی ولیعصر(عج) برگزار شد که به این شرح می باشد:

دستور کار جلسه:
1. تصویب و امضای برنامه و بودجه 96(اصلاح شده) انجمن کتابخانه های داورزن
2. بررسی تفاهم نامه نهاد کتابخانه های عمومی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به منظور اجرای آن در شهرستان
3. گزارش برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سال 96 و تقدیر از دست اندرکاران

 مباحث طرح شده:
این جلسه ساعت 11 صبح روز یکشنبه 19 شهریور ماه 96 در کتابخانه عمومی ولیعصر داورزن با حضور اعضای جلسه و مدعوین تشکیل شد. پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید، توسط عضو نوجوان و فعال کتابخانه، آقای ابوالفضل رفیع نژاد، خانم سیدی رئیس اداره کتابخانه های عمومی داورزن به قرائت دستور جلسه پرداخت. وی ابتدا اصلاحات برنامه و بودجه 96 کتابخانه را به اطلاع حضار رسانده و سپس خلاصه گزارشی از فعالیتها و اقدامات انجام شده توسط کتابخانه عمومی ولیعصر در راستای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سال 96 و همچنین گزارش مختصر و آمار مقایسه ای تشکیل جلسات انجمن در شهرستانهای استان را ارائه نمود، در انتها نیز به قرائت تعهدات موجود در تفاهم نامه بین اداره کل کتابخانه های عمومی استان و دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان پرداخت.
پس از آن رئیس محترم جلسه و اعضای محترم به بیان نظرات و پیشنهادات و ایراد سخنان خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل می باشند:
آقای عبداللهی، معاون محترم فرماندار شهرستان پس از ذکر جمله: اعتیاد به کتاب بلای خانمان سوز دشمنان ماست، با اشاره به اینکه پیشرفت کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن و کره جنوبی از تلاش و مطالعه حاصل شده و خوب است به منظور توسعه در کشور از آنان درس بگیریم. همچنین ایشان خواستار سوق دادن وقف و کمکهای خیرین به کتابخانه سازی شدند. ایشان همچنین پیشنهاد خلاقانه ایجاد نیمکتهای به شکل کتاب را در پارکها و دیگر اماکن به شهرداری داورزن ارائه دادند.
آقای ابراهیمی بخشدار محترم بخش مرکزی شهرستان در مورد یکی از مفاد تفاهم نامه با ائمه جمعه، پیشنهاد این را دادند که معرفی کتاب نه فقط در نماز جمعه بلکه در مدارس شهرستان با حضور کتابداران نیز ارائه شود.
آقای رامشینی رئیس محترم آموزش و پرورش نیز بر ایجاد و معرفی روستای پاک از لحاظ کتابخوانی تاکید کرده و قول دادند که در سال تحصیلی جدید اداره آموزش و پرورش همکاری بیش از پیش با کتابخانه در برنامه های ترویج کتابخوانی بپردازد.
آقای داورزنی، خبرنگار و نماینده شورای سیاستگذاری ائمه جمعه که در جلسه حاضر بودند به این نکته اشاره کردند که این تفاهم نامه تا حد زیادی تا کنون در شهرستان اجرا شده و از این پس نیز آماده هرگونه همکاری در راستای اجرای آن خواهند بود. ایشان پیشنهاد کردند کتبی در نماز جمعه معرفی شود که در کتابخانه داورزن موجود باشد.
آقای کلاته عضو شورای شهر داورزن با مفید خواندن اهدای کتاب از سوی کتابخانه به قفسه روستاها، پیشنهاد دادند که کتب اهدا شده بهتر است برای گروه سنی کودک و نوجوان باشد تا شوق مطالعه در این قشر نهادینه شود.
آقای خرمی کتابدار محترم کتابخانه داورزن نیز به این نکته اشاره کرد که ما ترویج کتابخوانی را نه از ابتدایی بلکه از مهدکودک شروع کرده ایم و هر ماه جلسات قصه گویی و کتابخوانی در مدارس و مهدکودکها برگزار میکنیم. وی با اشاره به کمبود امکانات و بودجه گفت اگر درآمدهای کتابخانه 2 برابر شود ما توانایی جذب مخاطب کتابخوان را حتی تا سه برابر خواهیم داشت.
در انتهای جلسه نیز آقای داورزنی سرپرست شهرداری داورزن پیشنهادی در مورد ایجاد ویترین نمایش کتاب در سطح شهر ارائه نمودند.
در نهایت در مورد برخی از موارد مطرح شده مصوباتی به شرح ذیل ارائه شد.

مصوبات جلسه:
1. برنامه وبودجه انجمن شهرستان داورزن در سال96 ، مورد تایید می باشد و لازم الاجراست.
2. مصوب شد هر هفته اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، منابع کتابخوان ماه را به ستاد نمازجمعه معرفی نموده و این ستاد کتب مورد نظر را در مراسم نماز جمعه به حضار معرفی نماید.
3. مصوب شد حداقل دو بار در سال (یکی در هفته کتاب و یکی در زمان برگزاری جشنواره کتابخوان رضوی) زمان مناسبی در پیش از خطبه های نماز جمعه برای سخنرانی مدیر کل محترم یا رئیس محترم اداره کتابخانه های عمومی داورزن در نظر گرفته شود.
4. مصوب شد در برخی از مناسبت های خاص مانند هفته وقف و هفته کتاب و ... به درخواست اداره کتابخانه های عمومی در مورد ضرورت ترویج ساخت کتابخانه های عمومی توسط مردم و خیرین در نماز جمعه صحبت شده و آحاد مردم را به همکاری جهت امر وقف در حوزه کتابخانه سازی و جهت دهی به ظرفیتهای زکات و وقف (مستند به استفتاء مقام معظم رهبری) به ساخت و تجهیز کتابخانه های عمومی تشویق و ترغیب نمایند.
5. مصوب شد هر جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان یک نشست کتابخوان باشد و حداقل 2-3 نفر از اعضا با آمادگی لازم برای معرفی کتبی که مطالعه کرده اند در هر جلسه انجمن حضور پیدا نمایند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 29
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما