کتابخانه شهید باهنر
نشست کتاب خوان
1396/10/20 چهارشنبه به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس، نشست کتاب خوان در دبستان دخترانه شهید اسماعیل زاده به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد مقدس، نشست کتابخوان مدرسه ای در محل دبستان دخترانه شهید اسماعیل زاده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس، به همت کتابخانه عمومی شهید باهنر، نشست کتابخوان مدرسه ای در محل دبستان دخترانه شهید اسماعیل زاده برگزار شد.

در این نشست که با تلاوت قرآن کریم آغاز شد، ابتدا برازش مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی و راه های ترغیب کودکان به مطالعه نکاتی را بیان نمود. سپس دانش آموزان شرکت کننده در این برنامه 8 کتاب معرفی کردند. اسامی کتاب های معرفی شده به شرح ذیل است:

"نازگل و گل بانو" نویسنده: مریم جباری / ارائه توسط: دینا مشتاقی

قرار بود یک مسابقه‌ی بزرگ خیاطی بین دختران دهکده برگزار شود. «گل بانو» دختر کدخدای ده، پارچه‌های گران و زیبایی را تهیه دید و شروع به دوختن یک پیراهن کرد. ولی او که اصلاَ خوش‌سلیقه نبود، از کار خود ناراضی شد و تمام پارچه‌ها را در آب رودخانه انداخت. «نازگل» دختری باسلیقه بود، ولی توانایی خرید پارچه را نداشت. او گل‌بانو را دید که پارچه‌هایش را در آب می‌اندازد. نازگل پارچه‌ها را از آب گرفت و با آنها پیراهنی پرچین و زیبا دوخت. نازگل برنده‌ی مسابقه‌ی خیاطی شد و جایزه‌ی بزرگ را برد. همه به نازگل تبریک گفتند غیر از گل‌بانو دختر حسود کدخدای دهکده...

"پروانه مهربان" نویسنده: سمیرا جعفری/ ارائه توسط: آیناز پیروز

داستانی آموزنده از حیوانات است که با زبانی ساده و روان برای گروه سنی (ب) نگاشته شده است. در یک دشت سرسبز، پروانة زیبا و مهربانی زندگی می‌کرد. یک روز پروانة مهربان برای پیدا کردن یک دوست، از خانه‌اش بیرون آمد. در راه، به زنبور عسلی برخورد کرد که زخمی شده بود. او زنبور عسل را به خانه‌اش برد و برایش دکتر آورد. با راهنمایی‌های دکتر، بعد از چند روز پرستاری، زنبور عسل حالش خوب شد و از پروانة مهربان تشکر کرد. از آن به بعد آن دو با هم دوستان خیلی خوبی شدند.

"قصه های پند آموز مثنوی معنوی"نویسنده: زینب علیزاده لوشایی / ارائه توسط: مهلا شیرمحمدی

قصه های پندآموز مثنوی معنوی کتابی با 37 قصه برای گروه سنی نوجوان برگرفته از کتاب مثنوی معنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی است که زینب علیزاده لوشابی آن را بازنویسی کرده است. ناشر کتاب آورده است: متون کهن فارسی پر است از داستان ها و حکایت های جذاب و زیبا. قصه هایی ساخته و پرداخته ذهن پویا و خلاق نویسندگانی که سرد و گرم روزگار را چشیده و حاصل اندیشه ها و اندوخته های خود را در قالبی زیبا و پندآموز به مخاطب ارائه می دهند. کتاب هایی که در هر ورق آن، پندها و حکمت هایی نهفته است که هر کدام آن می تواند چراغی فراروی ما در زندگی باشد. در این دریای بیکران، کتاب مثنوی معنوی ارزش و جایگاه ویژه ای دارد. کتابی که کردارهای زشت و و زیبای انسانی را نمایش می دهد و  در این رهگذر آن که بد است به کیفر اعمالش می رسد و آنکه خوب است مزد نیکی هایش را می گیرد.

"دختری به دنیا آمد چون عسل، مادرش اورا صدا میزد غزل" نویسنده: سعیده حبیبی / ارائه توسط: سارینا مقبلی مهنی

شعر کلامی موزون، مقفی و متخیل است که عنصر خیال پردازی به درون نمایه آن بر می گردد و وزن و قافیه ساختار بیرونی آن شعر می‎تواند واژه‌ها و تصویر احساسات را در خاطر زنده کند. شعر، بیشتر از ویژگی موسیقایی برخوردار است و همین امر سبب برانگیختن توجه و عواطف کودکان می‌شود. کودکان می‌توانند شریک احساسات، تجربه‌ها و دیدگاه‌های شاعران باشند. شعر دریافت‌های تازه‌ای از جهان به دست می‌دهد. همچنین کودکان را تشویق می‌کند با واژه‌ها بازی کنند و در مواردی که واژگان، سنجیده انتخاب شده باشند، برخی از صورت‌های خیال را دریابند. کودکان می‌توانند از رهگذر شعر، نیروی واژه‌ها را کشف کنند. همان نیرویی که شاعر توانایی آزاد کردن آن را دارد. این قالب ادبی بر شادی‌ها می‌افزاید، ارزش زبان را بالا می‌برد و به کودکان کمک می‌کند به شناخت خویش دست یابند. این بخش شامل مجموعه شعر و یا تک شعرهایی است که برای کودکان سروده شده‌اند و سرشار از تخیل کودکانه هستند.

"روباه وگرگ خاکستری" نویسنده : مسلم ناصری / ارائه توسط: بهاره توکلی مقدم

این کتاب جلد دوم از مجموعه "قصه های روباه زرنگ" حاوی ادامه‌ی ماجرای اولین مجلد است با این مضمون که: روباه حیله‌گر بعد از کنده شدن دمش توسط شکارچی به سوراخی پناه می‌برد تا اینکه از شدت گرسنگی و برای یافتن غذا بیرون می‌آید. روباه پس از کمی جست‌وجو به ناگاه وسط یک مزرعه مقداری گوشت و چربی پیدا می‌کند اما به یاد نصیحت مادرش به آن نزدیک نمی‌شود تا جایی که سرانجام با فریب دادن دوست قدیمی‌اش گرگ خاکستری موفق می‌شود به آن لقمه‌ی چرب و لذیذ دست پیدا کند...

"تاریکی ترس نداره" نویسنده: صدیقه قره داغی / ارائه توسط: سیده ثمین خباز سرابی

در این داستان «زهرا» دختری بازیگوش و خوش‌زبان است. امّا از تاریکی می‌ترسد و هر شب پدر تا دیروقت بیدار می‌ماند تا او بخوابد. شبی پدر، قصه پریان و اسب شاخ‌دار را برای زهرا تعریف می‌کند. زهرا در خواب به سرزمین پریان می‌رود و با ماجراهای آموزنده‌ای مواجه می‌شود که باعث از بین رفتن ترس او از تاریکی می‌شود. کتاب، همراه با تصاویر، باهدف آموزش ترک عادات ناپسند برای کودکان تهیه شده است.

"سفید برفی و هفت کوتوله" نویسنده: غلام رضا فهرستی / ارائه توسط: سیده یگانه کریم زاده

روزگاران قدیم ملکه‌ای بود زیبا ولی بدجنس. او از دخترخوانده‌ی زیبایش، سفیدبرفی، متنفر بود. ملکه آیینه‌ای جادویی داشت. او هر روز از آیینه می‌پرسید: "آیینه، آیینه‌ی روی دیوار، چه کسی از همه زیباتر است؟" آیینه همیشه جواب می‌داد: "شما ملکه." اما یک روز آیینه جواب داد: "سفید برفی. ملکه شرور به زیبایی دخترخوانده خود سفیدبرفی حسادت می‌کند. پدر سفید برفی سال‌ها قبل مرده، به همین خاطر ملکه او را مجبور کرده، مانند یک کلفت در قصر کار کند. ملکه شرور نقشه‌ای می‌کشد تا برای همیشه از شر سفید برفی خلاص شود. سفید برفی به جنگل فرار می‌کند و با هفت کوتوله دوست‌داشتنی ملاقات می‌کند. اما کمک‌های آن‌ها نیز نمی‌تواند او را از ملکه شرور نجات دهد.

"قصه های کلیله و دمنه" نویسنده: علیرضا طاهری / ارائه توسط: مهدیس ظریف

این کتاب دارای حکایات ارزشمند اخلاقی و روش های زندگی است که از زبان دو شغال به نام کلیله و دمنه نقل شده است و در آن سعی شده حکایت های آموزنده و دارای نکات ارزنده به صورت ساده و قابل استفاده برای کودکان و نوجوانان بازنویسی شود. در روزگاران قدیم در دامنه کوهی بزرگ درختان زیادی وجود داشت که در بالای آنها پرندگان زیادی لانه داشتند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 389