مژگان شیخی:
مژگان شیخی نویسنده دو کتاب از منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، با اشاره به ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی در ترویج کتابخوانی و معارف رضوی، پوشش کشوری جشنواره کتابخوانی رضوی را یکی از مزیت‌های برجسته این جشنواره دانست.
1397/4/20 چهارشنبه مژگان شیخی: جشنواره کتابخوانی رضوی جشنواره‌ای به وسعت تمام ایران است مژگان شیخی نویسنده دو کتاب از منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، با اشاره به ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی در ترویج کتابخوانی و معارف رضوی، پوشش کشوری جشنواره کتابخوانی رضوی را یکی از مزیت‌های برجسته این جشنواره دانست.

مژگان شیخی نویسنده دو کتاب «مسافر هشتم» و «کاش تو را می‌دیدم» از منابع هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در گف‌وگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به وضعیت چاپ و نشر در کشور و ارتباط آن با سرانه مطالعه و کتابخوانی گفت: مشکل واقعی اینجاست که هنوز کتابخوانی به عنوان یک نیاز واقعی شناخته نشده است و جزء ضروریات یک خانواده به حساب نمی آید.  

وی درباره نقش و تأثیر کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره به دلیل مشارکت کتابخانه‌های عمومی کل کشور، پوشش بسیار وسیعی دارد و مخاطبان زیادی را جذب می کند و آثاری که به عنوان منابع جشنواره معرفی می‌شود، قطعا به دست مخاطب می رسد و خوانده می‌شود. بر این اساس مشارکت در جشنواره کتابخوانی رضوی که از طریق کتابخانه‌های عمومی در دسترس مردم سراسر کشور است، می‌تواند یکی از راه های تشویق کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان به کتابخوانی و مطالعه باشد.

شیخی با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده در کتابخانه‌ها بر اساس منابع جشنواره رضوی گفت: معرفی و بررسی کتاب‌ها، دیدار با نویسندگان، ترتیب دادن مسابقه های کتابخوانی، اجرای نمایش و سایر کارهای گروهی اقداماتی هستند که به درک بهتر کتاب کمک بسیاری می‌کند. یکی دیگر از نکات قابل توجه در این جشنواره کتابخوانی رضوی این است که باتوجه به امکان شرکت گروه‌های مختلف سنی(کودک، نوجوان و بزرگسال)، همه افراد خانواده می‌توانند با پاسخگویی به سوالات مخصوص خود در این جشنواره شرکت کنند و هرچه تبلیغات بیشتر باشد، سبب فراگیرتر شدن این رویداد فرهنگی می شود.

این نویسنده ادامه داد: هدف جشنواره و همه برنامه‌های جنبی آن در سراسر کشور، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و همچنین ترویج معارف رضوی است. چرا که این اقدام با محوریت، امام بزرگواری است که در کشور ما حضور داشته‌اند و همه مردم ایران ارتباط تنگاتنگی با ایشان دارند و در غم و شادی دوست دارند به مشهد سفر کنند و در کنار ایشان باشند. چنین رویدادی، مسلماً تأثیر بسیار مطلوبی در کتاب و کتابخوانی دارد.  

شیخی در ادامه به حضور خود در مشهد و بازدید از چند کتابخانه عمومی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته توفیق آن را داشتم که در فرصت بسیار کوتاه اقامت در مشهد مقدس، به کتابخانه مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) و کتابخانه  فرزانه جامع شهرک طرق بروم و با مسئولان آنجا و بچه‌های خوب کتابخوان آن کتابخانه‌ها دیداری صمیمی و در عین حال خاطره انگیز داشته باشم. مسلماً کتابخانه‌های دیگر استان نیز از چنین فضای خوب و صمیمی و چنین کادر مجرب و دلسوزی برخوردار هستند. برنامه ریزی منسجم و تلاش های بی وقفه مسئولان و دست اندر کاران کتابخانه‌های عمومی در استان خراسان رضوی باعث شده تا این استان میزبان شایسته‌ای برای این جشنواره باشد.
شیخی با ابراز خرسندی از انتخاب دو کتاب  «مسافر هشتم» و «کاش تو را می‌دیدم» در جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: هیچ چیزی برای یک نویسنده باارزش تر از دیده شدن و خوانده شدن اثرش نیست. اینکه کتاب در تمام کتابخانه های کشور در اختیار علاقه مندان قرار گیرد و به نقد، بررسی و مسابقه گذاشته شود، کارشناسان و مخاطبان کتاب را بخوانند و نظر بدهند و نویسنده همه جا با علاقه مندانی روبرو شود که کتاب را خوانده‌اند، مسلماً بهترین اتفاق برای یک کتاب و نویسنده است. خوشبختانه در سال گذشته یک کتاب و امسال هم برای دو کتابم این اتفاق بزرگ و ارزشمند رخ داده است و از این بابت بسیار خوشحالم و از نهاد کتابخانه‌های عمومی تشکر می‌کنم که چنین امکانی را  برای کتاب و مخاطبانش فراهم کرده است.

 وی یادآور شد: وقتی شنیدم که طی برگزاری دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی، بچه‌های عشایر در چادرها کتاب «ده قصه از امام رضا(ع)» را می‌خواندند و از داستان های کتاب نقاشی می کشیدند، خلاصه می‌نوشتند و از کتاب می گفتند، واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم. وقتی نقاشی بچه‌ها و خلاصه نویسی شان را در کتابخانه‌ها می‌دیدم و با بچه‌های باذوقی که این نقاشی‌ها را کشیده بودند صحبت می کردم و شور و شوقشان را می دیدم، لحظاتی زیبا و وصف برایم رقم خورد.

وی ادامه داد: همچنین معرفی ویدیویی کتاب  توسط بچه‌های گوشه و کنار کشور، روشندلانی که کتاب را خواندند و با زیباترین احساسات آن را تعریف کردند، اشک به چشمانم می آورد. صحبت با کتابدارهای عزیز استان، شنیدن نظرهایشان و حرف هایی که از بچه ها می گفتند، همه و همه خاطراتی بسیار ارزشمند و تأثیر گذار و به یاد ماندنی هستند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 214